Kliešte

Kliešte

Prečo je dôležité chrániť seba aj svojich zvieracích miláčikov pred kliešťami ?

Kliešte, resp. infekcie, ktoré prenášajú, sú postrachom ľudí aj zvierat. Spolu s globálnym otepľovaním a klimatickými zmenami sa u nás v posledných rokoch objavujú aj infekcie prenášané kliešťami, ktoré sa doteraz vyskytovali len v teplejších pásmach. Na Slovensku žijú prevažne kliešte z rodu Ixodes a Dermacentor. Oba tieto druhy kliešťov môžu prenášať závažné bakteriálne (Mykoplazmóza, Anaplazmóza, Ehrlichióza, Borelióza) a parazitárne ochorenia (Babezióza), ktoré sú nebezpečné pre psov a mačky. Najvyšší výskyt kliešťov je v období od konca marca do konca októbra, kedy je teplota prostredia minimálne 5-7 °C. Nato, aby kliešť preniesol ktorékoľvek zo spomínaných infekčných ochorení, musí byť prisatý minimálne 24 h. 

Najúčinnejšou ochranou je brániť napadnutiu kliešťami


Najdôležitejšou prevenciou je ochrana proti kliešťom, buď špeciálnymi obojkami, ktoré fungujú zvyčajne po dobu 5-8 mesiacov alebo spot on roztokmi, ktoré sa nakvapkajú na kožu zvieratka za krkom a fungujú cca 1 mesiac, takže je nutné používať ich opakovane počas sezóny kliešťov. Potrebné je chrániť psov a mačky po celú sezónu kliešťov, čo je zvyčajne obdobie od marca do konca októbra, niekedy aj dlhšie, záleží na teplote prostredia (riziková je teplota vyššia ako 5-7 °C). 

Samozrejme je dôležité chrániť aj seba vhodným repelentným prípravkom.

Aj keď nechodíte do lesa, kliešťa si môžete na oblečení priniesť aj z vlastnej záhrady či parku.

Zásady, ktoré je potrebné dodržať, aby ste sa vyhli kliešťom

Vyhýbajte sa vysokej tráve,
pri pohybe v prírode používajte repelent a dlhé nohavice,
po príchode domov sa vyzlečte, oblečenie vytraste napr. na balkóne a skontrolujte si celé telo.
Kliešte sa radi prisávajú napr. v slabinách, pod pazuchami, u mužov aj na pohlavných orgánoch, u žien na hrudníku, u oboch pohlaví sú to tiež stehná a ramená. Prekontrolovať treba aj pokožku hlavy.

Aký je správny spôsob vybratia kliešťa?

Na internete alebo u susedov nájdete množstvo rôznych zaručených receptov, ako kliešťa vybrať. Aktuálne sa v odborných kruhoch odporúča použiť pinzetu a vytiahnuť ho drobnými kývavými pohybmi. V lekárni sú tiež dostupné špeciálne karty na jeho odstránenie.

Čo robiť, ak sa nám nepodarí vybrať kliešťa celého?

V prípade, že sa pri vyberaní kliešťa utrhne nožička alebo hlavička, môžete sa pokúsiť vybrať zvyšok sterilnou ihlou. Miesto po vybratí ešte raz dezinfikujte a sledujte prípadné začervenanie. Ľahké sčervenanie pokožky okolo miesta vpichu do cca 1-2 cm a jeho svrbenie, ktoré zmizne do niekoľkých dní, nie je závažné.

Ak sa do 48 – 72 hodín zjaví výrazné a bolestivé začervenanie, došlo k tzv. sekundárnej infekcii ranky, teda že sa tam prostredníctvom kliešťa zaniesli rôzne choroboplodné zárodky. Vtedy sú často na mieste aj celkové antibiotiká, v tomto prípade treba navštíviť lekára.


Produkty priradené k tejto novinke