Opaľovanie, ochrana pokožky pred slnkom

Opaľovanie, ochrana pokožky pred slnkom

Horúce letné dni sú za dverami a väčšina z nás ich víta s nadšením.

Horúce letné dni sú za dverami a väčšina z nás ich víta s nadšením. Veď po dlhej zime je to práve slnko, ktoré vás dobije energiou a zabezpečí do vášho tela prísun potrebného vitamínu D. Najradšej by ste odhodila zimnú bundu a dopriala telu čo najviac slnečného svetla? Nezabudnite na ochranu vašej pokožky. Tá totiž bola celú zimu schovaná pod niekoľkými vrstvami oblečenia a všetci vieme, že nie je dobré ju bez ochrany vystaviť ostrému slnečnému žiareniu.

Ako sa chránit pred ultrafialovým žiarením
Slnečné lúče majú síce na naše telo pozitívny vplyv, pobyt na slnku však so sebou prináša neviditeľné nebezpečenstvo v podobe škodlivého ultrafialového žiarenia, a to najmä UVA a UVB. Napriek tomu, že ultrafialové žiarenie tvorí len 5 % z celkového množstva slnečného žiarenia, ktoré na Zem dopadá, má naozaj veľkú silu a je potrebné pred ním našu pokožku chrániť. Je dobré vedieť, že UVA žiarenie sa vyskytuje v priebehu celého roka, dokonca aj v prípade, keď je zamračene. Prechádza totiž cez oblaky a cez sklo a na rozdiel od UVB žiarenia preniká do hlbších vrstiev pokožky (dermis).

Kožu je pred týmto žiarením potrebné chrániť produktmi s primeraným ochranným slnečným faktorom. Produkty s anti-UVA-UVB slnečnými filtrami zaisťujú optimálnu ochranu proti spáleniu kože a predchádzajú slnečnej intolerancii a alergii. Pravidelné používanie vhodnej ochrany pôsobí preventívne aj proti starnutiu kožných buniek a pokožku zanecháva zdravú a hydratovanú aj počas opaľovania.

Avšak žiadny UV filter nie je schopný zachytiť 100 % slnečných lúčov, a preto sa vytvorila kombinácia anti-UVA-UVB ochrany, ktorá zaisťuje optimálnu ochranu kožných buniek až na úroveň DNA. Táto hĺbková ochrana buniek navyše doplňuje účinok povrchových UV filtrov a zvyšuje ich efekt.

V miernych krajinách, akou je napríklad aj Slovensko, vám na kompletnú ochranu pred slnkom výborne poslúži novinka - Opaľovacia hmla SPF 30. Chráni rovnako účinne ako krém a veľmi ľahko sa aplikuje – stačí ju nastriekať na kožu. K moru alebo do trópov si so sebou pribaľte Opaľovaciu hmlu s vyšším ochranným faktorom SPF 50+.

Nespoliehajte sa len na ochranu pokožky

Pri výbere ochrany proti slnku sa zamerajte na vhodný ochranný slnečný faktor, ale aj praktické vlastnosti produktu, akou je napríklad odolnosť voči vode či spôsob aplikácie. V tomto ohľade je Opaľovacia hmla výnimočná – nemusí sa rozotierať, rýchlo sa vstrebáva, pokožku zároveň aj osvieži a zanechá ju jemnú. Je veľmi vhodná na šport a ľahko sa dostane aj do oblasti fúzov a ochlpenia. Preto si ju určite obľúbia aj muži.

Okrem samotnej ochrany pokožky by ste mala pri pobyte na slnku dodržovať niekoľko zásad správneho opaľovania. V dobe medzi 11. a 15. hodinou je dobré sa slnečným lúčom úplne vyhnúť, sila slnečných lúčov totiž dosahuje svojho maxima a v tejto dobe je ľahké sa spáliť. Po celý deň dodržujte pitný režim, odporúča sa vypiť 2 až 3 litre vody. Nezabudnite ani na slnečné okuliare, UV žiarenie je síce okom neviditeľné, ale môže oči poškodiť.

Nepriaznivý dopad ultrafialového žiarenia môžu zmierniť aj niektoré antioxidanty, predovšetkým vitamín E a vitamín C či extrakt zo zeleného čaju. Tie môžu byť súčasťou opaľovacej kozmetiky, alebo ich môžeme preventívne užívať ako doplnok stravy. Starostlivosť svojej pokožke venujte aj po opaľovaní, doprajte jej dostatočnú hydratáciu a použite vhodné produkty po opaľovaní, ktoré pokožku upokoja. Odmenou vám bude dlhotrvajúce a rovnomerné bronzové opálenie bez predčasného šúpania kože.

 

 


Produkty priradené k tejto novinke