Začala sa sezóna vší.

Začala sa sezóna vší.

Deti vši po skončení prázdnin často prenášajú ďalej do škôl či predškolských zariadení.

Vši síce spôsobujú nepríjemné svrbenie, ale na rozdiel napr. od kliešťov, nie sú nositeľmi nebezpečných infekčných chorôb a tým pádom sú pre napadnutého jedinca vlastne neškodné. Čo v skutočnosti spôsobujú, je iba náš nepríjemný pocit.

Vši nevedia skákať, po vlasovej pokožke len lozia. Nemajú nijaký problém prechádzať z hlavy na hlavu aj prostredníctvom vankúša, pokrývky hlavy, kief na vlasy, hrebeňov a rôznej vlasovej bižutérie. Deti navyše veľmi radi komunikujú štýlom „dania hlávok dokopy“ a navyše nahádžu svoje ošatenie často „na jednu kopu“.

Nečudujte sa teda, ak vaše dieťa prinesie vši domov a hlavne nemlčte. Za vši dieťaťa sa predsa nemusíte hanbiť, napadnutie hlavy nemá nič spoločné so zanedbanou hygienou.

Voš detská, vlasová či hlavová žije vo vlasoch. Je dlhá asi 2-4 mm a samička denne nakladie cca. 4 vajíčka, takzvané hnidy, ktoré pevne pripevní k vlasom pri korienku. Voš žije zhruba tri týždne, a za tento čas dokáže naklásť okolo 130 vajíčok. Tie sa vyvíjajú tým rýchlejšie, čím lepšie podmienky jej ľudský organizmus nechtiac vytvára. Má rada teplo a našu krv. Ak sú podmienky priaznivé, voš sa z larvy vyvinie približne za 20 dní.

Jednať treba rázne a konať naraz. Nielen vaše dieťa, ale všetci tí, ktorí s ním prichádzajú pravidelne do styku, by si mali umyť vlasy prípravkami určenými na odvšivenie, ktoré bez problémov dostanete kúpiť v každej lekárni. Umyť vášmu dieťaťu vlasy potajomky sa vám neoplatí. Je totiž viac ako pravdepodobné, že sa po niekoľkých dňoch objavia znovu. Vaše dieťa ich totiž spätne chytí od niekoho, kto ich dostal práve od neho.

Po prvom použití prípravku proti vlasovým všiam môže vaše dieťa ísť na druhý deň pokojne do školy alebo škôlky. Mali by ste ho ale vyzbrojiť listom pre triednu učiteľku, že ste u neho našli vši, urobili ste prvé opatrenie a prisľúbiť ďalšie.
Rodičia všetkých detí v zariadení by mali byť informovaný o výskyte vší, pričom by mala byť zachovaná anonymita vášho dieťaťa.

Podobne aj rodičia kamarátov, ktorí s vašim dieťaťom trávia voľný čas. Všetci rodičia, ktorých sa prípad týka by mali podniknúť prvé opatrenie, ktorým je kontrola vlasovej pokožky. Ak si však po kontrole napriek negatívnemu nálezu chcete byť celkom istý, aplikujte vášmu dieťaťu prípravok na odvšivenie a pozorujte jeho vlasovú pokožku ešte nejaký čas.

Pri boji so všami je totiž veľmi dôležité zachovať postup vyznačený na príbalovom letáku alebo priamo na výrobku a zachovať všetky doporučované kroky. Jednoznačne totiž musí nasledovať aj minimálne druhá aplikácia prípravku. Vši sa totiž rozmnožujú vajíčkami, tzv. hnidami a tie môžu byť proti väčšine prípravkov odolné. Preto treba počkať niekoľko dní, kým sa z uložených vajíčok vyliahne ďalšia generácia.
V prípade potreby sa poraďte s lekárnikom, určite vám odbornú radu neodmietne.


Produkty priradené k tejto novinke