Probiotiká

Probiotiká

Obnoviť črevnú mikroflóru po užívaní antibiotík nie je vôbec zložité. Povieme vám, ako na to.

Jeseň a zima sú rajom pre spotrebu antibiotík. Tie nás síce ľahko vyliečia z angín i ďalších neduhov, zároveň však po sebe zanechajú v našom tele tak trochu spúšť. Ničia totiž aj prospešné baktérie: laktobacily a bifidobaktérie, ktoré sa nachádzajú v črevách.

Črevná mikroflóra

Laktobacily a bifidobaktérie sú mikroorganizmy, ktoré tvoria prirodzenú črevnú mikroflóru, riadia správnu činnosť čriev a sú kľúčové nielen pre harmonické trávenie. Ak ich ale črevná mikroflóra neobsahuje dostatok, črevá nepracujú správne, čo vedie k dlhodobým tráviacim ťažkostiam. Ich nedostatok sa môže prejaviť aj ďalšími, zdanlivo nesúvisiacimi príznakmi, keďže viac ako polovica všetkých imunitných buniek organizmu sa nachádza práve v črevách.

Ak nemáme v poriadku imunitu, stávame sa ľahkým terčom pre napadnutie choroboplodnými organizmami. Ak teda imunitu po dobratí antibiotík nedáme čo najrýchlejšie do poriadku, môže sa nám stať, že čoskoro budeme brať ďalšie antibiotiká kvôli opakovanej angíne či iným bakteriálnym infekciám. Preto sa odporúča neváhať s obnovou črevnej mikroflóry.

Probiotiká sú obsiahnuté v našej prirodzenej strave, napríklad v jogurtoch, kyslých mliečnych výrobkoch, kvasenej zelenine a v potravinách obohatených o laktobacily a bifidobaktérie. Ich vhodným zdrojom sú v súčasnej dobe výživové doplnky, a to vzhľadom k špeciálnemu zloženiu obsiahnutých kmeňov, vysokému obsahu prospešných baktérií a ľahkej aplikácii.

Odborníci dospelým aj deťom odporúčajú užívať spolu s antibiotikami aj laktobacily a bifidobaktérie. Je vhodné ich nasadiť hneď na začiatku liečby antibiotikami a po jej ukončení ich užívať ešte aspoň týždeň. Každopádne, ani ich dlhodobé užívanie nie je vôbec na škodu.

Obnoviť črevnú mikroflóru po užívaní antibiotík teda nie je vôbec zložité :-)

INFORMÁCIA PRE PACIENTOV

Čo sú probiotiká?
Telu prospešné mikroorganizmy, ktoré žijú v tráviacom trakte človeka od jeho narodenia.

Ako účinkujú?
Pri ich dostatočnom počte sú schopné zlepšiť trávenie, obranyschopnosť organizmu, podieľajú sa na tvorbe vitamínov a účinkujú proti stresu, zápalu, u niektorých boli dokázané
aj protirakovinové a protisklerotické účinky.

Kde sa nachádzajú probiotiká?
Ich zdrojom sú predovšetkým mliečne výrobky, nepasterizovaná bryndza, ale aj niektoré rastliny.

Prečo potrebujeme užívať probiotiká?
Počet probiotických baktérii v čreve nie je stále taký, ako organizmus potrebuje na správne trávenie a dobrú imunitu, pretože ich ničia antibiotiká a cudzorodé látky, ktoré sa do tela človeka dostanú konzumovanou potravou (napr. pesticídy, ktorými sa ošetruje ovocie a zelenina probiotiká rapídne ničia).

Ako si vybrať z ponuky probiotík?
Môžete sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom, ktorí Vám pri Vašom ochorení odporučia tie najvhodnejšie alebo si vybrať také, ktoré obsahujú čo najviac kmeňov v dostatočne vysokom počte (niekoľko desiatok miliárd živých baktérii), čo pokrýva široké spektrum ochorení, pri ktorých účinkujú.

Prečo 10 PRO - BIO?
Obsahuje 10 kmeňov probiotických baktérii v koncentrácii viac ako 10 miliárd baktérií v odporúčanej dennej dávke. Je obohatený o inulín, čo je prebiotická vláknina rastlinného pôvodu, ktorá zvyšuje účinnosť probiotík v tenkom čreve. Neobsahuje alergény, bez laktózy, bez lepku. Garancia počtu baktérií až do konca expirácie.


Produkty priradené k tejto novinke