Tetánia ,,ochorenie súčasnosti“

Tetánia ,,ochorenie súčasnosti“

„Ochorenie mladých“ či „ochorenie vystresovaných“ označuje chorobu vyskytujúcu sa v dnešnej dobe čoraz častejšie. Ide o tetániu, ktorá prináša so sebou rad svalových a nervových symptómov.

„Ochorenie mladých“ či „ochorenie vystresovaných“ označuje chorobu vyskytujúcu sa v dnešnej dobe čoraz častejšie. Ide o tetániu, ktorá prináša so sebou rad svalových a nervových symptómov. Našťastie sa tetánia dá liečiť, kedy nasadenou liečbou dochádza k zmierneniu príznakov, až k ich vymiznutiu. Netreba samozrejme zabúdať na prevenciu!

Tetánia alebo tetanický syndróm predstavuje zvýšenú nervovo-svalovú dráždivosť. Samotný tetanický záchvat alebo atak je najzávažnejším prejavom tetánie. Typickým príznakom sú svalové kŕče či tŕpnutie (brnenie) horných a dolných končatín. Objavuje sa aj zvýšené napätie svalov tváre, tŕpnutie jazyka alebo pier. U niektorých pacientov sa môže objaviť aj pocit zovretia v hrdle, pocit cudzieho telesa v krku, dokonca pichanie za hrudnou kosťou, či nepravidelný rytmus srdca. V niektorých prípadoch môže tetanický atak pripomínať infarkt alebo si s tetániou môžeme mýliť panickú poruchu. Okrem ataku je tetánia charakteristická aj prítomnými nešpecifickými príznakmi, ktoré pretrvávajú u pacienta dlhodobo. Medzi atakmi pacient môže pociťovať únavu, nepokoj, podráždenosť, zhoršenú pamäť, ťažkosti s koncentráciou, nespavosť, celkovú slabosť.

 

Čo zapríčiňuje tetániu?

Dlhodobý stres, depresia, stravovacie návyky ako hladovka, redukčné diéty či alkoholizmus zvyšujú riziko vzniku tetánie u človeka. K rizikovým faktorom patrí aj užívanie niektorých liekov ako diuretík, kortikosteroidov či preháňadiel. Zapríčiniť ju môže aj metabolická alkalóza (v dôsledku vracania) alebo respiračná alkalóza spôsobená hyperventiláciou. Pri hyperventilácii sa vydýcha viac oxidu uhličitého, než sa v organizme vytvorí. Zvýši sa pH krvi a dochádza k poklesu ionizovaného vápnika v krvi.

 

Bolo dokázané, že tetanický syndróm je výsledkom narušenej rovnováhy minerálov, hlavne horčíka (hypomagneziémia – nízka hladina magnézia) alebo vápnika (hypokalciémia – nízka hladina vápnika), alebo aj draslíka (hypokaliémia – znížená hladina draslíka).

 

Existuje hypokalcemická tetánia, ktorá sa vyskytuje pomerne zriedkavo. Môže sa vyskytnúť u pacientov po tyreoidektómii – odstránenie štítnej žľazy alebo pri pooperačnej hypoparatyreóze, kedy telo nevytvára dostatok parathormónu. Vedie to k zníženiu hladiny vápnika, čo môže taktiež spustiť tetániu. Hladiny vápnika môžu byť narušené aj zlyhaním obličiek, alebo pri problémoch s pankreasom. Poznáme aj latentnú – normokalcemickú tetániu vyplývajúcu z bunkového nedostatku horčíka a zvýšeného dýchania.

 

Ako bojovať s tetániou?

Liečba, ako aj prevencia, predstavuje doplnenie chýbajúcich minerálov – horčíka, vápnika, prípadne draslíka. V prípade hyperventilácie je potrebné upokojiť dýchanie, znížiť dychovú frekvenciu. Vápnik sa pri tetanickom ataku podáva injekčne do žily alebo v prípade prevencie sa užíva vo forme tabliet. Pre lepšiu vstrebateľnosť sa odporúča jeho užívanie spolu s vitamínom D. V prípade magnézia (horčíka) je potrebné mať na pamäti, že najlepšiu vstrebateľnosť majú laktát, citrát, chelát alebo orotát magnézia, pričom je potrebné sledovať aj dávku. Pri vysokých koncentráciách horčíka môže dôjsť k laxatívnemu účinku. Je prospešné užívať magnézium spolu s vitamínom B6 ako kofaktorom. Uvádza sa, že vitamín B6 uľahčuje absorpciu horčíka a má synergický (spolupôsobiaci) účinok s horčíkom.

Pri nedostatočnom účinku lekár môže indikovať aj liečivá zo skupín antidepresív (SSRI) alebo antikonvulzív (liečivá určené na liečbu epileptických záchvatov, kŕčov).

 

 

Nezabudnite…!!

Pri objavení prvých príznakov je potrebné nájsť príčinu, čo umožní lekárovi správne určiť diagnózu a nastoliť vhodnú liečbu.
Podstatou liečby je napraviť nerovnováhu minerálov, a to horčíka, vápnika, prípadne draslíka.
Eliminujte stres a doprajte si dostatok spánku a oddychu.
Odporúča sa upraviť životosprávu, pitný režim a dopriať si viac pohybu.
Tetánia nie je tetanus! Tetanus je infekčné ochorenie, ktoré je spôsobené baktériou Clostridium tetani.


Produkty priradené k tejto novinke