Chrípka

Chrípka

Na rozdiel od prechladnutia nás môže chrípka nepekne potrápiť aj niekoľko týždňov, najmä vtedy, ak sa nebudeme správne liečiť.

Ide o vysoko nákazlivé vírusové ochorenie s nečakaným začiatkom, vysokou horúčkou a napadnutím dýchacích ciest. Pravidelne bývajú prítomné bolesti svalov a kĺbov, prípadne bolesti hlavy. Prenos ochorenia sa uskutočňuje kvapôčkovou nákazou a inkubačná doba je 1 – 3 dni. Toto ochorenie sa od iných ochorení dýchacieho systému líši tým, že na začiatku prevládajú celkové príznaky a príznaky zo strany dýchacieho systému sa pridružia až neskôr. Chrípka je riziková najmä svojimi komplikáciami ako je napríklad postihnutie srdca alebo nervového systému, zápal pľúc.

Prečo vznikne?

Ochorenie spôsobuje orthomyxovírus, ktorého typickou vlastnosťou je veľká premenlivosť (variabilita) antigénnych vlastností (vlastnosti, ktoré v tele vyvolávajú tvorbu protilátok). Táto variabilita spôsobuje opakované epidémie v 1-3 ročných intervaloch (menšie zmeny v antigénnych vlastnostiach = drift) alebo pandémie v asi 10-ročných intervaloch (zásadné zmeny antigénnej štruktúry = shift).

Prenáša sa slinami, dýchaním, kýchaním, kašľaním, dotykmi špinavých rúk, materským mliekom.


Produkty priradené k tejto novinke